7 Nisan 2010 Çarşamba

Kızlarımızın Zıbın Paçozluğu


Bildiğiniz gibi zıbınlar var. Hatta zıbınlardaki zorlu lekeleri siz de bilirsiniz. Kızlarımızın bunu giymesindeki amaç, bildiğim kadarıyla, frikik vermeyi önlemek ve soğuktan korunmak. Bunlar bir insanın zıbın giymesi için yeterli sebepler. Ama geçen gün karşılaştığım manzara beni benden aldı ve başka diyarlara sürekledi adeta. Hanım kızımız düşmekte olan pantolonunu çekmeye çalışırken, bir yandan da hopluyordu. Zıbının çıt çıt adı verilen bölgesi açılmış ve arkasından bir kuyruk gibi sarkarken, ben ve çevremdeki tüm insanlar bu insanın baldır ve bacak nahiyesini görmekte zorlanmadık. Diyeceğim o ki, yapmayın. Bu gördüğüm ilk zıbın rezaleti değildi. Hergün onlarcası bunun gibi komik durumlara düşmekle kalmayıp, giymiş oldukları giysiyi de kullanım amacını saptırarak kullanıyorlar. Tahayyül etmenin dışında emin olduğum kadarıyla, bunlara evden çıkarken anaları babaları zorla zıbını giydiriyorlar. Bazı aileler için belirli namus simgeleri vardır. Bu da onlardan birisi. Ama sen zıbının üstüne ceket ve pantolonunu giyip evden çıkarsan olmaz o. Zaten insanın üzerine fit oturan birşey. Ablamızın göbeği var, sağdan soldan yağlar fışkırmış, badi niyetine zıbın giyerse ben de sinirlenirim tabi. İki tane çatal görmemi engellediği için böyle bir tespitte bulunmuyorum. Sanayi devrimiyle giysi devrimini birbirine karıştıran bir motor olmasına rağmen, sorduğun zaman "e hava soğuk işte, bi de götüm falan gözükmesin yani" diye cevap verenler olduğu içindir bu tespit. Amacın örtbas etmekse, örtbas ediceksin karşim. Göz zevkimi de bozmaya hakkın yok. Neyse uzatmıyorum daha fazla.


Sevgili izleğenlerim, her zamanki tarzımın dışına çıkmış olabilirim ama bazı konularda sinirliyim ve tepkimi doğal bir şekilde dile getirmek istedim. Bu arada 100. izcime çok büyümal bir ödülüm var. Kendisini work and travel ile amerikaya yollıcam. Hadi yine iyisiniz.


Dipses: Alttan çıtçıtlı body olarak da geçiyor farkındayım ama zıbın demesi ve yazması daha kolay olduğu için onu tercih ettim.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails